Aktualności

Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa w finale konkursu European Broadband Award

Wielkopolska jest liderem wśród regionów w zakresie usług szerokopasmowych. Nie byłoby to możliwie, gdyby nie projekt pn. „Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej” (WSS). W ubiegłym tygodniu został on nominowany do grona finalistów konkursu European Broadband Award 2016. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach zostaną wyłonieni podczas konferencji "B-DAY: Going Giga", która odbędzie się 14-15 listopada w Brukseli.

Nagroda w konkursie European Broadband Award 2016 jest przyznawana przez Komisję Europejską za sukces w tworzeniu infrastruktury przy projektach rozwijających szerokopasmowy internet.

- Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej nie należała do łatwych projektów. Ogrom przedsięwzięcia pokazuje liczba wybudowanych kilometrów sieci światłowodowej. Jest to prawie 4600 kilometrów. To ponad półtora tysiąca kilometrów więcej, niż łączna długość lądowych granic Polski! – mówi Monika Klimecka, Prezes WSS. Niemałe wyzwanie stanowiło też zaprojektowanie sieci, w taki sposób, aby przechodziła przez wszystkie 226 gmin w województwie, uwzględniając tereny, na których wcześniej nie było nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. WSS objęło zasięgiem 98% gospodarstw domowych tak, by znajdowały się w maksymalnym promieniu 4 kilometrów od najbliższego węzła dystrybucyjnego.

Projekt WSS został zgłoszony do konkursu w kategorii „innowacyjne modele finansowania, biznesu i inwestycji” ze względu na wyjątkowy model finansowania, dzięki któremu spółce udało się pozyskać inwestorów, którzy wnieśli kapitał w celu zabezpieczenia wkładu własnego (15%) na realizację projektu poprzez objęcie akcji nowej emisji.

Projekt Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej zakończył się sukcesem. Jest on zarazem najtaniej wybudowaną jak i najdłuższą regionalną siecią szerokopasmową w Polsce. Dzięki temu przedsięwzięciu aż 80 procent gospodarstw domowych w Wielkopolsce znajduje się w bezpośrednim zasięgu sieci WSS.


 

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego INEA S.A. Asta-net
Realizacja: Progress-it
Polityka cookies
Copyright Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa
© 2014 - All rights reserved