O projekcie

 

Posługując się językiem porównań – WSS, podobnie jak inne sieci regionalne, będzie swoistą autostradą telekomunikacyjną, jednak budową telekomunikacyjnych dróg powiatowych i gminnych (czyli tzw. „ostatnią milą”) zajmować się będą operatorzy lokalni.

W wyniku realizacji projektu „Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej” zostanie wybudowana sieć szerokopasmowa w oparciu o technologię sieci nowej generacji NGA (Next Generation Access). Dzięki realizacji inwestycji powstanie sieć szkieletowa oraz sieć dystrybucyjna o długości 4500 km. Węzły sieci szkieletowej w liczbie 31 zostaną zlokalizowane we wszystkich miastach będących siedzibami powiatów. Oprócz tego powstanie 576 węzłów dystrybucyjnych, w każdej gminie Wielkopolski znajdzie się przynajmniej jeden taki węzeł.

Po zakończeniu realizacji projektu 73% mieszkańców Wielkopolski znajdzie się w zasięgu sieci NGA, co zagwarantuje możliwość korzystania przez nich z usług o wysokich wymaganiach na przepływność (min. 30Mb/s)

Reasumując. Projekt „Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej” zapewni możliwość dostępu do sieci NGA w każdej gminie. Jednak to operatorzy telekomunikacyjni świadczyć będą usługi abonentom końcowym. Operator Infrastruktury administrując siecią WSS sprzedawać będzie tylko i wyłącznie usługi hurtowe innym operatorom. To właśnie oni, za pośrednictwem własnej infrastruktury, dostarczać będą usługi mieszkańcom i przedsiębiorcom.

 

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego INEA S.A. Asta-net
Realizacja: Progress-it
Polityka cookies
Copyright Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa
© 2014 - All rights reserved